Trabzon Kitapları Tanıtım Etkinliği

Trabzon Kitapları Tanıtım Etkinliği
EYOF 2011 Trabzon kapsamında bastırılan kitaplar da tanıtıldı

23-30 Temmuz 2011 tarihleri arasında Trabzon'da yapılan 11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları vesilesiyle bastırılan eserlerin de yer aldığı "Trabzon Kitapları Tanıtım Etkinliği" gerçekleştirildi.

Trabzon Sanatevi ile EYOF 2011 Trabzon Genel Koordinatörlüğü'nün ortaklaşa gerçekleştirdikleri etkinliğe, kitap dostu olarak da bilinen Eski Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve Trabzon Milletvekili Faruk Nafız Özak'ın yanı sıra Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, EYOF 2011 Trabzon Genel Koordinatörü Nihat Doker, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile kitapların yazarları ve sanatseverler katıldı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında Trabzon'u işgali konu alan ve Rusya'dan temin edilen görüntülerden kısa bölümlerin sunularak başlanan etkinliklerde yer alan kitaplarla ilgili bilgi veren Araştırmacı-Yazar Veysel Usta, matbaanın icadından 2010 yılına kadar yalnızca Trabzon tarihi hakkında Arap, Latin, Kiril ve Yunan alfabesiyle yayımlandığı tespit edilebilen 1100 adet kitap; 2000 adet makale ve 200 adet de Yüksek Lisans ve Doktora tezi bulunduğuna dikkat çekerek, "Son yıllarda Trabzon hakkında yazılan kitapların basımında önemli bir artış görülmesinde sayın Faruk Nafız Özak'ın ciddi destek ve katkıları olmuştur. Trabzon Kitapları koleksiyonunun zenginleşmesi bağlamında Faruk Özak'ın desteklediği yayınların Trabzon tarihi ve kültür hayatında önemli bir boşluğu dolduracağına kuşku yoktur. EYOF ile bir Dünya'da bir spor kenti olarak da anılmaya başlanan Trabzon'a, bu organizasyonun kültürel anlamda da çok şeyler kattığı bilinmektedir" dedi.

 

FAFUR NAFIZ ÖZAK: TRABZON'DA SANAT OLARAK DERİNLİK VE GENİŞLİK VAR

"Trabzon metre karesine en fazla sporcu ve sanatçı düşen kenttir" sözünün sahibi Devlet Eski Bakanı ve Trabzon Milletvekili Faruk Nafız Özak'ta etkinlikte yaptığı konuşmada "Toprağın altında bir cevher var biri onu işliyor ve normal haline getiriyor. Benim yaptığı ambalaj işi. Şairlerimizi, ressamlarımızı kutlamak lazım. Trabzon'da derinlik ve genişlik var. Başka illerde bunu yapamazsınız. Bu şehrin özelliği bu. Trabzon'lu olmanın gururu yaşıyoruz. Trabzon'un spor ve sanat şehri olmasından dolayı büyük gurur duyuyoruz ve motive oluyoruz" dedi.

 

ŞENOL GÜNEŞ: ÇOCUKLARIMIZA İYİ BİR GELECEK BIRAKMAK İÇİN SPOR İLE SANATI BİRLEŞTİRMELİYİZ

Etkinlikte söz alan Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş de, "Herkesin bir hayatı, herkesin bir hikayesi ve herkesin bir romanı var" diye başladığı konuşmasında şunları söyledi: 

"Ama yazmak farklı bir olay bütün sanatçıları tebrik ediyorum. Kitaplara baktığımızda geçmişi bir kez daha hatırlıyoruz. Özellikle ben çocukluğumu hatırlıyorum. Sahilleri hatırlıyorum. Sotka Mahallesi'ni hatırlıyorum. Geçmişe dönüp baktığımızda farklı bir dünyaya gidiyoruz. Çocuklarımıza güzel şeyler sunmamız gerekiyor. Onlara dostluğu sevgiyi ve barışı vermek için spor ve sanatı birlikte kullanalım diyorum."

Etkinlikte Faruk Nafız Özak'a teşekkür plaketi verildi ve de özellikle EYOF 2011 döneminde yayınlanan kitaplar sergilendi.

 

../../YuklenenDosyalar/Resimler/buyuk/6651342150241.jpg

../../YuklenenDosyalar/Resimler/buyuk/746984150214.JPG

../../YuklenenDosyalar/Resimler/buyuk/9828603150234.jpg

../../YuklenenDosyalar/Resimler/buyuk/4146771150222.jpg


14.11.2011 15:03:30 Tarihinde eklenmiştir.

Bu Haberi Paylaşın